Akşam yirmi üç ( gece on bir )’ten sonra KİMSEDEN telefon, mesaj veya bilgisayarına mesaj GELMESİN. Bu saatten sonra gelen mesaj kişisel hayatınla ilgilidir ve KİMSEYİ İLGİLENDİRMEMELİ.

Hiç kimse ile HER ŞEYİNİ PAYLAŞMA. Belki gelecekte düşmanın olur, Sana karşı kullanır. Hiç kimse ile BÜTÜN BAĞLARINI KOPARMA. Belki GELECEKTE LAZIM OLUR.

“Arada bir, üç ayda, altı ayda bir’’ gibi GENÇLİK TECRÜBESİZLİĞİ ile de olsa ALKOL ORTAMINDAN UZAK DUR. Her şey -1-le başlar. Ancak iki tane bir yan yana gelince  -11-  yapar unutma. Kim olursa olsun bu tür sohbet veya teklif gelirse ona kızma, küsme ama reddet. Israr ederse İKAZ ET. Böyle bir teklif tehlikelidir, daha da ısrarcı olursa TERSLEMEKTEN ÇEKİNME. AYIPTA OLMAZ. Ancak bunu yapmak zordur.

Özellikle para ve kadın muhabbetlerine KİMSEYLE GİRME. Konunun nereye gideceğini tahmin bile edemezsin.  Böyle bir konunun içine tesadüfen düşmüşsen bile konuyu KAPATTIR. Veya UZAKLAŞ ORADAN.  Her yüz adli olayın doksan altısının nedeni para, içki veya kadındır unutma.

Seninle argo konuşulmasına izin verme.  Sende kimse ile bu şekilde konuşma. Belden aşağı muhabbet yapmalarına izin verme.  Kimse Sana asla küfredemesin. Sende etme. Aslında küfür; çaresizliğin, acizliğin ifadesidir. Elinden bir şey gelmeyenin rahatlama yöntemidir. Yakın arkadaşım diyerek Sana küfredilmesine izin verirsen HAK ETMİŞSİNDİR zaten.

Yukarıdaki BEŞ PARAGRAFA dikkat eden kişi; arkadaşlarının ve çevresinin gözünde hafiften gizemli, seviyeli, sağlam karakterli ve güvenilirdir. Fakat bunları toplum beğensin diye değil, kendi yaşantının KALİTESİ İÇİN YAPMALISIN. Kaliteli yaşamak MALİ GÜÇLE İLGİLİ DEĞİLDİR.  Bir KÜLTÜRDÜR ve ZEKA GEREKİR.

Baban tarafından Sana emanet edilen veya edilecek olan ANNEN ve KIZ KARDEŞ(ler)İNE HER ZAMAN SAHİP ÇIKMALI, HAYAT MÜCADELESİ İÇİNDE onları asla ihmal etmemelisin. Özellikle evlendikten sonra bunu yapmak daha zordur. Bir genç kızın ‘’ EN BÜYÜK ŞANSI’’ AĞABEYSİNİN OLMASIDIR. Ancak KALİTELİ OLMAN KOŞULU İLE. Evlendikten sonrada bu böyledir.  Evlendiği genç otomatik olarak hareket ve sözlerinde dikkatli olacak,  Senin kardeşine saygıda hata yapmayacaktır. Kız kardeşinde hata yaparsa GEREĞİ NE İSE onu yapacaksın. Böylece kardeşin bilecektir ki, onu daima kollayan, uyaran, koruyan bir ağabeyi var. Böyle bir sonuç herkesin huzurlu ve mutlu olmasını sağlar.

Karın, kız kardeşin veya sevgilinin KALABALIK ORTAMLARDA “ şuh kahkahalar atmasına” izin vermeyeceksin. Fakat Sende buna uyacaksın. En güzeli GÜLÜMSEMEKTİR. Şuh kahkahaların atıldığı bir ortamda etrafındakiler “yanındakine” projektörlerini çevirirse NE HİSSEDERSİN? Görmezlikten veya anlamazlıktan gelebilir misin? Gelirsen BEDELİNİ DE ÖDEMEYE RAZI OLACAKSIN. İşte bu nedenle ALKOLLÜ ortamlardan, ALKOLLÜ ORTAMDA OLMAK ZORUNDA KALMIŞSAN KADIN VE PARADAN konuşmayacaksın. Sonunun ne olacağı belli olmaz.

Hayatını beraber sürdürdüğün kadına SADIK OLACAKSIN. Hata yaparsan DOSDOĞRU SÖYLEYECEKSİN. Kasıtlı olmayan bir hata ise zaten önemli değil ancak ASLA YALAN SÖYLEMEMELİSİN.  Çünkü yalanın UCU AÇIKTIR. Her yalanı başka bir yalanla kapatmaya çalışırsın. Yani; KURT gibi ol, DOSDOĞRU. Yılan gibi eğri, büğrü olma.

Evine gelecek misafirler konusunda ÇOK TİTİZ OLMALISIN.  ORASI  SENİN KALEN.  Ahlakından EN KÜÇÜK, ZERRE KADAR ŞÜPHEN OLDUKLARINI evine ALMAMALISIN. VATANIN, İŞİN ve EVİNLE  ilgili her zaman “elinden gelenin en iyisini” yapmalısın. Doğum günlerini ( özellikle eşinin ) mutlaka KUTLAMALISIN. Ancak davet edeceklerin değecek insanlar olmalı. Şan olsun diye KALABALIK OLMASI GEREKMEZ. En güzeli sadece ikinizin kutlamasıdır.

İnsanlara “layık oldukları kadar” değer vermelisin. Salaklar, görgüsüzler, züppeler, sonradan görmüşlerle bağın olsun ama YAKINLIĞIN olmasın. Çünkü bu tip insanlar SENİN KALİTENİN YÜKSELMESİNE katkı yapamazlar.

Daima BABANDAN ÖNCE ANNENE SAHİP ÇIKMALISIN. Çünkü Senin büyümendeki GERÇEK EMEK ONA AİTTİR. Ve bir defa bile şikayet etmemiştir,  Seninle ilgili yaşadığı sıkıntılarda.

SENİ GERÇEKTEN SEVENLER; ANNEN, Baban, Kardeşin ve gelecekte EŞİNDİR. “ Diğerleri peki?” diyecek olursan hikayedir, boş laf olmasa da  samimi olduklarını ancak  PARASIZ KALINCA anlayabilirsin, yani ekonomiktir. Zenginlerin düğünü niçin daha kalabalık olur zannediyorsun? ÇÜNKÜ DAHA ÇOK DOSTLARI VARDIR!!!

Son olarak diyeceğim şudur; Yaklaşık iki veya üç yıldır kız veya erkek herkeste seviyesiz bir hitap biçimi gelişti; Babasından bahsederken “Bizim PEDER’’ ŞEKLİNDE konuşmak. Bu anlatım biçimi çok kötü ve iğrenç. Hiç kimsenin bu şekilde babasından bahsetmesi “ahlaki’’ de değil. Ayrıca Müslüman bir toplumda Hıristiyanlıkta din adamı anlamındaki bir sınıfı belirten unvanı yakıştırmak  Müslüman bir babaya hakarettir.

Bu yazıyı şimdi okudunuz. Bir hafta sonra, iki ay sonra, bir yıl sonra ve ASKERDEN GELİNCE BİR DAHA OKUYUN.  Her defasında biraz daha farklı değerlendireceksiniz. Çünkü BÜYÜYORSUNUZ ve her gün yeni şeyler öğreniyorsunuz.