Ege Denizi’ndeki ( planlı) tatbikatlar neden iptal edildi?
İddialar şöyle:
a. Hükümetin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) tavrı ( iddialara göre Cumhurbaşkanı ve Başbakan tatbikatlara gelmeyeceklerdi)
b. TSK’nın Balyoz, Ergenekon, Ay Işığı gibi adlarla anılan davalara tepkisi.
DENİYOR..
ASIL NEDEN ŞU OLABİLİR Mİ?
Türkiye ile Yunanistan 12 Mil Sorunu’nu mu bitiriyor? Bilindiği gibi bir ay önce Yunanistan 12 Mil’i ‘’ uygulayacağını’’ ilan etti. Her ne kadar Ege’deki adaların bazıları buna uygun, bir kısmı değilse de ekonomik olarak zor durumda olan Yunanistan’daki hükümet kendi kamuoyu karşısında nefes alabilmek için böyle bir girişimi başlattı. Ona bir başarı ve kamuoyunun dikkatini dağıtacak bir konu gerekmekte. Kabul edelim ki en iyi malzemede Türkiye ile ilgili bir konudur ( 12 Haziran 2011 genel seçimlerinden sonra Heybeliada Ruhban Okulu ve Patrikhane’nin ekümenliği meselesi de Türkiye’ye DAYATILACAKTIR).

Süleyman Demirel – CHP bağlantısı NEREDEN ORTAYA ÇIKTI?
Bir hatırlatmaya yapmayı unutmamalıyım: Deniz Baykal’ın genel başkanlığı sırasında İnan Kıraç’ın D. Baykal’la görüşüp ÜÇ MİLLETVEKİLİNİ partiden uzaklaştırmasını istediği biliniyor. D. Baykal bunu reddetti ve KASET OLAYI patladı ( İ. Kıraç, D. Baykal’la görüşme yaptığı sözlerini YALANLAMADI)
Hedef; Türkiye’de ABD modeli siyasi partiler tipi mi oluşturmaktır? Yani İKİ PARTİLİ siyasi yaşam. Buna göre CHP ‘’ devletin partisi olacak ‘’( ABD’deki Cumhuriyetçi Parti gibi), AKP ise Demokrat Parti pozisyonunu alacak.

Süleyman Demirel’in birden bire CHP’nin arkasında görülüvermesi tesadüf değil yani. O, Atlantik ötesinden ‘’ vahiy’’ almıştır (!). Ancak Pensilvanya’dan DEĞİL. Pensilvanya’dakini ceketine mendil bile yapmaz.

Şöyle bir düşünün; terör örgütünün eylemleri kime yarıyor? Terörden bıkan bölge halkına yarar mı? Her gün çocukları tehditle sokaklara gönderilen anne-babalar bundan MUTSUZDUR (Bu ay içinde; terör örgütü yapılan operasyonlarda açıklamalara göre 25 kayıp verdi. Bu insanların ailelerinin durumunu, psikolojilerini, bu gençlerin birilerinin ÇIKARI İÇİN nasıl harcandığını aileler HİSSEDİYOR ve çocuklarının ziyan olduğunun farkında).

BDP’ye yarıyor mu terör olayları? Hayır. Bir dönem gerilim stratejisi TUTTU. Ancak bu sefer tutmaz.
MHP’ye yarar mı terör olayları? Bölgede neredeyse HİÇ OLMAYAN MHP’ninde faydasına değil ( üstelik kaset konusu nedeniyle zaten sıkıntılı. Kasetlerde iki partili model için MHP’yi yok etmek amaçlı çalışma olabilir mi ne dersiniz?).

Terör ve gerilim politikası yukarıda saydıklarımıza yaramıyorsa KİMLERİN ÇIKARINA UYGUN? Kim(ler) kaldı? Bildiniz; AKP ve CHP. İki partili modeli tekrar düşünün lütfen..

Son zamanlarda İnan Kıraç – CHP bağlantıları konuşuluyor. İ.Kıraç’ın Baykal’dan; Ö. Sav, M. Özyürek ve O. Öymen’i Parti’den uzaklaştırmasını istediği, D. Baykal’ın bunu Y. Ateş’e anlattığı ve bu isteği yerine getirmediği, ÜÇ AY SONRA ‘’ kaset bombası’’nın patlatıldığı konuşuluyor ( D. Baykal veda konuşmasında F. Gülen’i ima ederek kendisine teşekkür edince BEN DAHİL birçok insan ne demek istediğini anlayamamıştık.

Baykal yerine K. Kılıçdaroğlu gelince YAPILAN İLK İŞ NE OLDU HATIRLADINIZ MI?
OnurÖymen, Mustafa Özyürek, Önder Sav YÖNETİMDEN UZAKLAŞTIRILDILAR.
Burada iki soru sormamız gerekiyor: İnan Kıraç, CHP’yi YENİDEN dizayn ediyor gibi mi gözüküyor? Milliyet’i elinden çıkaran Aydın Doğan ASIL AKTÖR olabilir mi? BENCE Aydın Doğan sahneye yeni çıkıyor.. Nereden çıkardın bunu derseniz, BİLMİYORUM fakat öyle HİSSEDİYORUM.

İsrail ÇOK YAKINDA Mavi Marmara Olayı’ndan dolayı Türkiye’den ÖZÜR DİLEYECEKTİR. ‘’Kusura Bakma’’ demenin yüz elli çeşit yolu vardır politikada. Hele dış politikada yüzlerce. Asıl soru şu: NİÇİN ŞİMDİ? Neden Türkiye’deki genel seçimlere birkaç gün kala?

YANDAŞ AKP MEDYASI bunu öyle bir pazarlar ki, İsrail’in burnunu sürttük, İsrail dize geldi, Büyük lider İsrail’e itaat(!) ettirdi, İsrail dedi ki, Kusura Bakma Büyük Türkiye, v.s, v.s., v.s.

İsrail rüzgarları doldurulup adı AKP olan yelkenli SALINIVERİR uzak denizlere..
NASIL BİR KAMUOYU OLUŞUR TÜRKİYE’DE? En son yapılan genel seçim öncesini hatırlayın; Yaşar Büyükanıt – AKP çekişmesi gibi bir imaj ortaya atılıp, AKP MAĞDUR ROLÜ oynamıştı.

Haziran2011 genel seçimlerinden sonra BAMBAŞKA bir Türkiye GÖRÜLECEKTİR. AKP’den 263 milletvekilinin aday YAPILMAMASI ( YANİ YAKLAŞIK % 70’i değişiyor), S. Demirel’in – yeniden – ortaya ÇIKMASI ( bu nasıl bir hırstır ki 90 yaşındaki bir şahıs halen bir şeylerin peşinde), O.Öymen, M. Özyürek, Ö. Sav’ın politika hayatından SİLİNMESİ, D. Baykal’ın CHP Genel Başkanlığı’ndan İNDİRİLMESİ, MHP’deki KASET olayları, seçim barajının (herkes şikayet etmesine rağmen) DÜŞÜRÜLMEMESİ, milletvekillerinin KÜRSÜ DOKUNULMAZLIĞI HARİÇ dokunulmazlıklarının KALDIRLMAMASI, İmralı’dakinin ‘’ GÜNDEMDE SÜREKLİ tutulması ( üstelik terör örgütündeki HAKİMİYETİ HIZLA AZALIYORKEN). Yeni Anayasa’da yerel yönetimlerin GÜÇLENDİRİLMESİ niyetinin açık olması ( bu konuda K. Kılıçdaroğlu ‘’ özerklik’’ ten bahsetti),Bunların HİÇ BİRİSİ tesadüf değil. Hepsi de 12 Haziran genel seçimlerinden sonrasına hazırlık.

Yeni Anayasa ile ‘’ yeni bir Türkiye’’ oluş(turul)acaktır. Beşinci maddedeki ifadelerimi yorumlarsak; bunun anlamı, Türkiye ‘’ adem-i merkeziyetçilik adı da verilen ‘’ federalcilik’’ veya ‘’ eyalet sistemi’’nin hukuki alt yapısını hazırlıyor demektir. Daha önce ‘’ bizim çocuklar’’dan Kenan Evren ( kendisi açıkça söylemişti) daha sonra Turgut Özal niyetlenmişler ANCAK BAŞARILI OLAMAMIŞLARDI ‘’ küçük amerika’’ modelini getirmekte.

En önemli soruya geldik:

Türkiye’yi yönetenler (ve yönetmeye talip olanlar) ;
GÜÇLÜ TÜRKİYE’Mİ İSTİYORLAR?
BÜYÜK TÜRKİYE Mİ İSTİYORLAR?

Güçlü Türkiye istersek; Her açıdan ve her anlamda Avrupa ve Akdeniz ülkelerinden ÇOK DAHA ŞANSLIYIZ gerçekleştirmek için, GELECEK İÇİN.

Büyük Türkiye’yi istersek; Yugoslavya olma İHTİMALİNİ UNUTMAMALIYIZ. 1980’lerde İsveçli diplomatların dediği gibi ‘’ O zaman; İstanbul, Beyrut olur, Anadolu, Lübnan. (A. Vatandaş: ‘’ Gerçek Gündem Programı’’, Flaş Tv., 27 .05. 2011.)

NİÇİN Mİ?
Küreselleşme denilen şey emperyalizmin YENİ TEZGAHIDIR. Şimdi hedef , ulusçuluğu’’kabileciliğe indirme’’ ktir. Yani; daha çok BÖL – daha küçük lokmalara PARÇALA – daha kolay YÖNET. Bu arada satın alma gücünü BİRAZ ARTIR ki ‘’Senin malını alsın, Senin ürettiğin malın Pazar bulsun’’. Örnek mi istiyorsunuz; 27 Mayıs’ta alınan kararla Mısır ve diğer Kuzey Afrika ülkelerine Marshall Yardımı gibi bir planlama yapılarak KIRK MİLYAR DOLARLIK yardım yapılması kararı alındı. Sizce niçin bir yıl önce yardım etmek AKILLARA GELMEDİ? Amaç gerçekten demokrasi mi getirmek?

Lafın özeti: KAOS’TAN GELEN GÜÇ.

İşte yukarıdaki gerekçelerle Türkiye ‘’büyük DEĞİL, GÜÇLÜ devlet’’ olmalıdır.