Her şey ve herkesten önce vatan. Vatansızlığın ne demek olduğunu en iyi Filistinliler bilir. Bize bu vatanı kimse bedavaya vermedi, hediye de etmediler. Ne yazık ki bunu servet, mevki, şöhret veya güç tutkusu gibi nedenlerle hatırlamak istemeyenler var. Cem Karaca, Selda Bağcan ve birçok sanatçı, bilim ve fikir insanı niçin geri döndüler? İnsanlar niçin doğduğu yeri, büyüdüğü ,geçmişte yaşadığı yeri özler? Demek ki VATANSIZ OL(A)MAZ.

Bir ilim, bilim veya fikir insanı İKİ KAYGIYA DÜŞERSE artık YİTİKTİR: Politikadan beklenti, Servet elde etme isteği.

Geçmişimizle gurur duymalıyız. Kaç millet var ki ON ALTI İMPARATORLUK kurabilmiş? Köle yapılamamış. Fakat hep avunmak mı? Artık VİZYON SAHİBİ, düşünen, çalışan, üreten gençler yetiştirmeliyiz.

Ülkemiz bir gün YÖNETİM SALTANATI yerine ÜRETİM SALTANATINA geçebilecek mi?

Kentleşmek (şehirleşmek); aynı şehirde bir ailenin en az seksen yıl yaşaması yani orada kök salması, geçmişi olması, mezarlıklarının olması ile gerçekleşir. Türk toplumu henüz ŞEHİRLEŞMEYİ (KENTLEŞMEYİ) tamamlamamıştır.

Baba veya anne şefkatini, sevgi gösterilerini yaşayamamış insanlar beğenilmeyi daha çok isterler. Bu tipler yanlış ellere düşerlerse toplum için ciddi problemlere neden olurlar.

İşinizde ŞEFFAF DEĞİLSENİZ, gizleyeceğiniz AYIPLARINIZ var demektir.

Bir erkek bütün kadınlarla yatmayı düşünebilir. Gerçekten sevdiği kadınla bunu en son ister.

Gülene ve güldürene kızan, kendi yetersizliğinin fark edilmesini istemiyordur.

HAYATI YAŞAMAK MI? HAYATI HAK ETMEK Mİ?

Türk Genci’ni MAKAM SAHİBİ olmaya değil, MESLEK SAHİBİ olmaya yetiştirmeliyiz.

Varlıklı olmak mı? Var olmak mı? Bilgi mi? Bilinç mi? Anladın mı diye sormak mı doğru? Anlatabildim mi diye sormak mı?

Türkiye’de insan heykelleri niçin olağan üstü boyutlarda yapılır? Amaç bilinçaltımızda kendimizi zayıf, güçsüz görmemizi sağlamak mı?

Dünyada KAYBETMEYEN insan yoktur. Mesele KAYBOLMAMAKTIR. Sen kendinde olursan KAYBOLMAZSIN. Ama kaybettim diye KAYBOLURSAN; Kendin bile kendini BULAMAZSIN. Öyleyse sorunlardan kaçmak yerine problemlerin üzerine gideceksin, sorun senden kaçacak.

Bazen ne yaparsak yapalım OLMAZSA OLMAZ. İşte buna KADER DENİR. Bu teslim olmak, boş vermek demek değil. O zaman akıl ve iradenin önemi kalmazdı. Ama birde YÜCE İRADE VAR. “YOKSA SEN İNSANLARI SAHİPSİZ Mİ SANDIN” DİYEN.