Türkiye – İran – Rusya Federasyonu ( Suriye ) arasında İdlib’de yapılan mücadelenin ÜÇ TEMEL GEREKÇESİ ( hedefi ) VAR:

1. Suriye, İran ve Rusya Federasyonu İdlib’ten hava ve kara saldırıları ile Türkiye sınırına ” süpürdükleri ” 4 (dört ) milyon her yaştan Suriye vatandaşlarının Türkiye sınır duvarlarını ” yıkarak” Türkiye’ye girmelerini sağlamayı hedeflemektedir ( Suriye tarafında duvarları yıkmak için iş makinaları dahi getirildi).

Böylece Türkiye’ye girecek milyonlarca Suriyeli göçmenlerle birlikte tahmini sayıları on beş bin olan yabancı teröristler de Türkiye’ye girecek, Türkiye üzerinden de Avrupa’ya yayılacaklar.

Bu teröristler elbette Avrupa’da terör eylemleri yapacaklar.
Bu anlamda Cilvegözü sınır kapısı halihazırda sadece Türkiye’nin değil güvenlik açısından Avrupa’nında sınır kapısı olmuştur.
İran ve Rusya Federasyonu bu yöntemle Avrupa’ya ciddi tehdit ve baskı yapmakta ve ” istedikleri anda” bu baskıyı / tehditi artırabilecekler.

2. İran, Suriye ve Rusya Federasyonu süpürülerek Türkiye sınırına yığdıkları göçmenleri ADETA REHİNE GİBİ KULLANARAK Türkiye’nin Barış Pınarı, Afrin ve Zeytin Dalı Operasyonları ile Suriye kısmında elde ettiği ” kazanımları” yok etmeyi hedeflemektedir.

3. İdlib’te tahmini olarak otuz beş bin terörist var ( bunların on beş bini yabancı terörist).

Dikkatinizi çekti mi bilmem; Rusya Federasyonu topraklarında Suriye sorunu çıktığından bu zamana terör eylemleri yaşanmıyor. Avrupa devletleri de ” kendi vatandaşı olan teröristleri ” kabul etmeyeceklerini açıkladılar.

İdlib’de yığılmış olan binlerce terörist Türkiye sınır duvarları yıkılırsa ne olacak???
( Elbette Avrupa ve Rusya Federasyonu’na dağılacaklar, Avrupa’da terör olayları başlayacak, Rusya Federasyonu’nda terör olayları ” yeniden” başlayacak. Oysa Suriye’de toplanmışlardı…)
İşte Avrupa devletleri ve Rusya Federasyonu’nun asıl hedefleri bu sorunun yanıtını bulmak..
Eğer Türkiye ile Rusya Federasyonu- Suriye – İran arasına ” sıkışmış – sıkıştırılmış ” teröristler İdlib’de ” topluca yok edilirse…… ” .

Avrupa devletlerinin de çoktan razı oldukları çözüm yolu budur..
Türkiye, İlgili bütün devletler tarafından ” köşeye sıkıştırılmış “durumdadır.
Mevzubahis devletler ” sıkıştırılmış, bir araya toplanmış teröristleri ” yapacağı askeri harekâtla Türkiye’nin yok etmesini istiyorlar ve buna zorluyorlar..

Yani bu teröristler ” topluca yok edildiği anda” Suriye’deki sorun bitirilir…

ABD’de Türkiye’nin “içine düşürüldüğü çıkmazı fırsata dönüştürerek ” Rusya Federasyonu’na karşı Türkiye’ye destek açıklaması yaptı…

Sizce ABD, Türkiye’den hangi tavizleri istemiştir?

Mesela;
– S-400’lerin paketlerinden hiç çıkarılmaması,

– Suriye’nin doğusunda kurulacak Doğu Suriye Kürdistan Özerk Bölgesi”ne itiraz etmemesi,

– Destek vereceğini açıkladı ancak ” kesinlikle sınırlı bir destek olacaktır” ki, böylece ABD tabiri caizse Türkiye’nin burnunu sürtecektir.

Bizim açımızdan kritik sorular şudur:

Türkiye, Suriye sorununa (2010 yılı koşulları düşünülürse) HİÇ BULAŞMAYABİLİR MİYDİ?

” Kardeşim Esad”dan; Esed’e,
Şam’daki Emevi Camisi’nde Cuma namazı kılacağız”a NASIL GELİNDİ?

BOP ile yaşanan Suriye olaylarının ilgisi nedir? Bu ilgide Türkiye’nin kayıpları veya kazançları nelerdir?