Bu akşam saat 21.00’da Türk Ordusu’nun yaptığı Zap ve Kandil operasyonu ile 15 CİVARI Türk savaş uçağı İtlerin mağaralarını, inlerini bombaladı. Böylece ” Türkiye’den özür dilemeyeceğini” (bugün) açıklayan İsrail ile Cemil Bayık ve Murat Karayılan gereken cevabı aldılar. Ara bilgi olarak şunu belirtmem lazım: Terör örgütü içinde İKİ BÜYÜK grup vardır. 1.gruptakiler GERİLİM ve Türk askerinin şehit edilmesine karşı çıkmakta ve mücadelenin (!) politik yolla yapılmasını savunmakta. 2.ler ise GERİLİM ve EYLEMİ savunmaktalar. Cemil Bayık (ki Hakkari’den sadece 30 km. dışarıdadır) 2. gruptadır ve silahlı eylemlerden sorumlu olanda bu YARATIKTIR.

Şimdi yarın BDP nasıl bir yorum yapacaktır asıl soru budur. Çünkü Milli birlik içindeki bir Türkiye mi istiyorsunuz yoksa TERÖRÜN MÜ ARKASINDASINIZ bunun yanıtı belli olacak. Yani Sayın Başbakanımızın dediği gibi ”Ne taraftasınız belli olacak”. Türk Ulusu ” bütün tahriklere rağmen” gene BİRBİRİNE DÜŞÜRÜLEMEDİ.

Şöyle bir sosyolojik gerçekte var; Bölge halkı terör örgütünce BASKI ALTINDADIR. Ve hayat devam ediyor. İnsanlar çalışmak, ailesini geçindirmek zorundalar. Eyleme ZORLA BİLE OLSA girebiliyorsunuz fakat SÜREKLİ DEĞİL, üstelik gönüllü de değilsiniz, karnınız acıkınca, ÇOCUKLARIN İHTİYAÇLARINI GÖRÜNCE  EYLEM İKİNCİ DERECEYE DÜŞÜYOR KENDİLİĞİNDEN. Bu sosyolojik durumu bilen terör örgütü yöneticileri SÜREKLİ GERİLİM politikası uygulamak ve ses getiren eylemler yapmak zorunda olduklarını biliyorlar. Ancak bir şeyi daha biliyorlar;  Ne zaman ve nereye kadar gerilim politikasını uygulayabilirler.  Bildikleri İKİ  gerçekte şu;  KATILIMLAR hızla azalıyor, insanlar zorla GÖTÜRÜLÜYOR. Dağda yaş ortalaması 26 – 28. İlk teröristlerin EMEKLİLİK YAŞLARI (!) GELDİ ve HİÇ BİR KAZANÇ YOK. Bu durumda ne kadar daha dağda yaşanabilir. Ayrıca ilk teröristlerle,  15 – 16 yaş civarındaki teröristler arasında ( onlarda kendilerine anlatılanlardan çok farklı koşulların olduğunu yani KANDIRILDIKLARINI GÖRDÜLER)  CİDDİ BİR KUŞAK FARKI VAR. Gençler cep telefonu, internet kuşağı eskiler Kara Saban döneminden kalma. Yani gelenekseller ve çağın beyin, bilgi ve teknolojik birikim açılarından GERİ KALMIŞLAR.

Şimdi sorulması gereken İKİ SORU VAR: 1.Terörden NEMALANANLAR   Nereye Kadar böyle devam edebilirler?  2.  Türkiye Cumhuriyeti bugünden sonra NE YAPMALI? Bölge halkının gönlündeki Türkiye sevgisini, her şeye rağmen demokrasiyi  savunan insanlarının RAHAT, HUZUR ve mutluluğu İÇİN ( ÖZELLİKLE EKONOMİK, mali açılardan) neler yapmalıdır? ÖZELLİKLE  İŞSİZLİK NASIL AZALTILABİLİR, TOPRAKSIZ KÖYLÜLER İÇİN NELER YAPILMALI, Kızların OKULLAŞMASI nasıl sağlanır?

18