Türkiye’nin Süleyman Şah Türbesi’nin YERİNİ DEĞİŞTİRMESİ ile ilgili çok sayıda TEPKİ mesajları yazıldı, sosyal ağlarda paylaşıldı bugün. Akla gelebilecek en uç olumsuz eleştirilere kadar da gidildi. Ancak sakin kafayla değerlendirildiğinde ASKERİ AÇIDAN farklı, iç politik açıdan farklı, dış politika ve komplo teorileri açısından farklı düşünmek gerekir. Şunu bilmek lazım ki, bu kararı AKP Hükümeti ;komutanların görüşlerini almadan, bölgedeki istihbarat bilgilerini değerlendirmeden, uluslar arası oyuncuların Türkiye’yi bölgede savaşın içine çekme uğraşılarına bakmadan, Suriye’deki iç savaş ve ortaya çıkan sonuç ve sorunları değerlendirmeden ”Şah Fırat” operasyonunu yapmamıştır. 

Basitçe şöyle düşünelim: Yığdık oraya bütün birliklerimizi ve kim ki saldırdı buraya en ağır biçimde cezalandırdık. Vatan- Millet- Sakarya olarak baktığımızda çok hoş duruyor. Bir anda Türkiye’de herkes tek yumruk olurdu. Genel seçim havası bile kalmazdı. Sonra da BUNU ŞU ANDA İKTİDARDA olan parti sonuna kadar değerlendirirdi genel seçimlerde.

Demek ki konu iç politika açısından riskli karar almayı gerekli kıldı. İşte burada unutulan şudur; Türk Ordusu buraya dört taburdan oluşan bir tugay gönderip, hava destekli çarpışınca Türkiyeyi Orta Doğu bataklığında savaştırmak isteyenlerin isteği olurdu. Burada şu soru akla gelebilir, Türbenin taşınması Türkiye’nin korktuğunu göstermez mi? GÖSTERMEZ. Tam tersine ” çok akıllı” hareket ettiğini, Kendisi ile ilgili düşünülen bir oyunu boşa çıkardığını gösterir. Ayrıca bir çatışma ortamında ” şehitler” verecektik. Burada da şunu diyebilirsiniz: ”Ordu gerekirse şehit olur”. Bu cevap elbette doğru ve kahramanca. Fakat şehit olacak olanlar sizlerin kardeşi, babası, amcası, dayısı ise böyle kahramanca cevap verin… Sizin çocuğunuz şehit olacaksa böyle bir cevap verir miydiniz? Bugün Türkiye kurduğu hava köprüsü ile ”birliklerin ve türbe içindekilerin” GENE SURİYE İÇİNDE, başka bir bölgeye naklini sağlayarak; Suriye içindeki toprak hakkımızı korumaya devam etmiş, hiç bir ÇOCUĞUMUZUN kaybedilmemesini sağlamış, hem de Türkiye içine çekilmek istenen tuzağa düşürülememiştir.

Bir siyasi parti ÇOK BÜYÜK TEPKİ GELECEĞİNİ BİLEREK _ üstelik genel seçimlere sadece 101 (yüz bir) gün kalmışken böyle bir operasyon yapar mı? Hangi komutan halkının gözündeki itibarını sarsmak ister? Unutulan bir nokta da şu: Türkiye kurduğu hava köprüsü aldığı tedbirlerle Süleyman Şah Türbesini Suriye’deki BAŞKA BİR NOKTAYA TAŞIDI. Suriye’den izin aldı mı? Hayır. ”Ben buradan, buraya geçiyorum” diye bilgi verdi sadece. Sanki o coğrafya kendi malıymış gibi.

Yani hiç sinirlenmeye, öfke ile tepki gösterip, aklımıza geldiği gibi yazmaya gerek yok. Türkiye isterse elindeki son teknoloji donatılmış uçakları ile, gece görüş dürbünlü Özel Kuvvetleri ile, Komandoları ile, son teknoloji ile donatılmış ( bunları Kendisi üretiyor biliyorsunuz) tankları ile Süleyman Şah Türbesinin etrafını çevirir sonra da derdi ki; ” Sıkıysa gel…” . Ancak mesele kahramanlık değil, akıllı, sakin ve Size oynanmaya çalışılan komplonun farkında olan tedbirleri almak ve TEK BİR VATAN EVLADINI KAYBETMEMEKTİR. Şah Fırat Operasyonu üzerinden var olan AK PARTİSİ Hükümetini eleştirmek ise hedef; ” 3 Y ÜZERİNDEN YERDEN YERE VURUP, Halı gibi bir de yan yana dizilip ÇIRPABİLİRİZ. ” ” Harun gibi geldim, Karun gibi gitmeyeceğim” diyenlere bu sözlerini hatırlatabiliriz.

Fakat konu ŞAH FIRAT OPERASYONU.. Sakin ve akılcı düşünmemiz gerekiyor.