Yıl, 1876. Osmanlı tarihinde İLK MEŞRUTİYET ilan edildi ve Osmanlı tarihinde “ilk defa” yasal olarak hükümdarın otoritesini paylaşan yeni bir kuvvet oluşturuldu.

Sultan 2. Abdulhamid; İngiltere, Fransa ve Rus Çarlığı’nın Osmanlı Meclisi’ni etkileyebileceğini, Ulusçuluğun etkisiyle Osmanlı vatandaşı ancak gönlü Osmanlı OLMAYAN mebuslar, vb. TEHLİKELERİ nedeni ile Osmanlı Anayasası’na ( Kanun-u Esasi) “padişah gerekli görürse” Meclis’i feshetme ( kapatma) yetkisine sahip olduğu maddesini koydurmuştu.
Tahminleri 2. Abdülhamid’i HAKLI ÇIKARDI ve Anayasal yetkisini kullanarak Meclisi-i Mebusan’ı kapattı.

Yıl: 2017. Aradan 141 yıl geçti ve Yeni Anayasa tartışmaları içinde BAŞKANLIK SİSTEMİ’de konuşuluyor. Gerçekten Türk tipi ve GARABETLERLE DOLU bir başkanlık sistemi önerisi GETİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR.

YENİ TEKLİFE GÖRE “CUMHURBAŞKANI” GEREKLİ GÖRÜRSE TBMM’yi FESHEDEBİLECEK ( KAPATABİLECEK).

Döndük mü 1876’ya. Oysa Biz İLERİ GİTMELİYDİK… Yeni Anayasa teklifine göre; Cumhurbaşkanı bir partinin üyesi ( aslında genel başkanı denilmek isteniyor da açıkça söylenmiyor) OLABİLİR. GARİPLİK BURADA BAŞLIYOR: CUMHUR BAŞKANI Anayasaya göre “TARAFSIZ” olacağına YEMİN EDER.. HEM TARAFSIZ HEM DE BİR PARTİNİN ÜYESİ nasıl TARAFSIZ kalacak?
BUNU SÖYLEMEK MİLLETİN ZEKASIYLA DALGA GEÇMEKTİR.

Gene yeni teklife göre; HSYK üyelerini siyasi kimliği olan adalet bakanı atayacak, YÖK üyelerini cumhurbaşkanı atayacak( genel kurmay başkanının, kuvvet komutanlarını ve alt rütbedeki subayları ATAMA YETKİSİ elinden alınıp milli savunma bakanına verildiğini bu arada UNUTMAYALIM).

Yargıyı atama yetkisi SİYASİLERE VERİLMİŞ OLUNUYOR. TSK’da TERFİYİ SİYASİLER YAPACAK, yeni çıkarılan KHK ile.

BÜTÜN BUNLARI TOPTAN DEĞERLENDİRECEK OLURSAK:

 1. YASAMA ( İSTEDİĞİ ZAMAN FESHEDEBİLECEĞİNE GÖRE) ” ORTADAN kalkabilecek.
 2. Hem siyasi parti üyesi hem tarafsız OLUNAMAYACAĞINA GÖRE MANTIKSIZ bir madde. Ya da AKIL TUTULMASI VAR.
 3. HSYK üyelerini siyasiler yapacağına göre ( yasama CUMHURBAŞKANINA BAĞLANDIĞINA göre) YARGI’da cumhurbaşkanına BAĞLANMIŞ OLDU.
 4. Yasama- Yürütme- Yargı yani KUVVETLER AYRILIĞI yerine Kuvvetlerin yok edildiği ( kuvvetler birliği bile değil) bir SİSTEME geçiliyor ki, bu durumda dönmüş oluyoruz 1875 yılından dahi kötü bir sisteme.

DAHA KÖTÜ diyorum çünkü Osmanlı ve daha önceki Türk hakanlarını ” denetleyen” gelenekler, kurallar, kurumlar vardı. Bu nedenle padişahlar ” gerekli gördüm diyerek” istedikleri gibi karar ALAMAZLARDI..

OYSA TEKLİF EDİLEN YENİ ANAYASA SİSTEMİNDE ” YASADA TARAFSIZ”, ” UYGULAMADA PARTİLİ” CUMHURBAŞKANI ” BENİ HALK SEÇTİ, Sizde seçilin Bana itiraz edin, BÖYLE GEREKLİ GÖRÜYORUM” DERSE yasal olarak kimse itiraz edemez.

Bunun sonucu; Cumhuriyet ve ” eksikleri fazla olsa bile” demokrasiyi UĞURLAMAK, tek adamLIĞA ( OTOKRASİYE) hoş geldin” DEMEKTİR.

(BU GÜNLER; KİŞİSEL HEDEFLERİ, BEKLENTİLERİ düşünmek ve planlamak , İKBAL zamanı değil…)

Buna NE CUMHURİYET DENİR, NE DE ULUSAL EGEMENLİK ( ULUSAL EGEMENLİK 1923’TEN BU YANA HİÇ TAM OLARAK GERÇEKLEŞMEMİŞTİ GERÇEKTE. YENİ TEKLİF DÜŞÜNÜLDÜĞÜNDE BU KADAR kötü de DEĞİLDİ)

MHP “parti üyesi” bir kişi olarak BEN bu Anayasa teklifine yukarıda yazdığım gerekçelerle HAYIR diyorum.

Sayın BAHÇELİ niçin bu kadar ANGAJE OLDU AK PARTİSİ’ne bir türlü ANLAYAMADIK. Ya da O ANLATAMADI. ”Ülke ne zaman sıkışsa MHP Ülke’nin önünü açar” açıklaması ( mhp yöneticileri böyle söylüyorlar) kağıt üstünde güzel görünüyor fakat gerçekte yeterli , İKNA EDİCİ, açıklama değil. ”Ben böyle diyorum, böyle olacak” denilse DAHA SAMİMİ OLURDU…ÇÜNKÜ HANGİ ÜYE, MİLLETVEKİLİ VEYA İLÇE, İL TEŞKİLATI ” BAHÇELİ’YE FARKLI GÖRÜŞ AÇIKLASA hemen İHRAÇ EDİLİYORLAR…O kadarda ” demokrasi aşığıyız” yani…

BENİM YUKARIDA YAPTIĞIM eleştirileri HERHALDE O’da BİLİYORDUR…

Soracağım şu sorulara yanıtınız EVET ise ( nasıl sorusunu da cevaplayarak) açıklarsanız REFERANDUMDA EVET DİYECEĞİM:

 1. Başkanlık sistemi gelirse ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa’nın 15 Temmuz’dan itibaren başlattığı ekonomik ambargo sona mı erecek?
 2. Dolar ve EURO 01 TEMMUZ 2016 TARİHİNDEKİ DEĞERİNE Mİ İNECEK?
 3. SURİYE’DE; IŞİD,YPG ve PYD, TÜRKİYE’DE PKK TERÖRÜ BİTECEK Mİ? Bugün Gaziantep’te terör saldırısı oldu, başkanlık sistemi OLSAYDI bu terör saldırısı OLMAZ MIYDI? ışid’in elinde olan ve ŞEHİT EDİLDİKLERİ ÖĞRENİLEN iki astsubay bordo berelimiz şehit olmayacaklar mıydı?
 4. KALEM OYUNLARI İLE YÜKSELTTİĞİNİZ MİLLİ GELİR GERÇEKTEN ON BİR BİN DOLAR SEVİYESİNE Mİ YÜKSELECEK?
 5. DAİMA ” ÇARPITARAK” SÖYLEYEN tuik DOĞRU ENFLASYON RAKAMLARINI MI VERMEĞE BAŞLAYACAK?
 6. Kripto kalan fetöcüler bulunacak, ABD F.Gülen’i iade mi edecek?dÜN kUZEY kALİFORNİYA ÜNİVERSİTESİ’NE REKTÖR OLARAK FETÖCÜLÜKTEN ARANAN BİR ZAT getirildi. BAŞKANLIK OLSAYDI BU ŞAHIS REKTÖR OLAMAYACAK MIYDI?
 7. kÜÇÜK ( K HAFRİNİ ÖZELLİKLE KÜÇÜK HARFLE YAZDIM) MEMUR VE ESNAFLARdan fetöcüler tutuklandı. Darbe teşebbüsü yapan veya YAPABİLEN ÖĞRETMEN, HEMŞİRE, BÜRO ÇALIŞANI, VERGİ DAİRESİNDE ÇALIŞAN MEMUR dünyada YOKTUR. Büyük Balıklar niçin bulunamıyor?

ESKİ veya ŞU ANDA milletvekili olan hiç kimse TUTKLANMADI. F. Gülen’le fotoğraf çektirmek için yarışan bu şahsiyetlere dokunulmadı. Başkanlıkla dokunulacak mı?