Bir Senaryo

 

ABD başkanı George W. Bush zamanında Büyük Ortadoğu Projesi (BOP) ile tırmandırılan ABD – İran ilişkilerinin üç temel gerekçesi vardır:

  1. Enerji kaynaklarını (doğalgaz ve petrol) kontrol etme isteği
  2. İslam dünyasında önemsizleşen Arap etkisinin yerini İran”in almasını Önleme hedefi
  3. İsrail’i “koruma” zorunluluğu.

“koruma” kavramını özellikle kullanıyoruz. Çünkü ABD’de ekonomi, maliye ve medyada o KADAR GÜÇLÜ bir YAHUDİ LOBİSİ vardır ki (Tıpkı Türkiye’deki YAHUDİ LOBİSİNİN GÜCÜ gibi. Türkiye’deki lobi o kadar güçlüdür ki uzun yıllardır “Osmanlıya ihanet eden Araplar” propagandasını ders kitaplarında bile okuduk) hiçbir ABD başkanı bu güce karşı çıkmaya CESARET edemez.

ABD, İran’la ilişkilerinde şimdilik AB’nin desteğini yapışık kardeşi İngiltere hariç alamasa da İran’ın İÇİNDE boş durmamaktadır. Ve İran içindeki terörist grupları desteklemektedir. Zaten hiçbir terörist örgüt dış destek olmadan yaşayamaz.

ABD, İran’daki nükleer çalışmaları engellemek ve hatta İran’ın bölünmesini sağlamak amacıyla İran’daki MEK terör örgütü ile işbirliği yapmıştır. Üstelik MEK ABD terör örgütü listesinde olduğu halde (History Channel; Saat :14,24; 22.02.2009)

İranlılar 1981’deki İsrail’in nükleer tesislere saldırısından gerekli dersleri çıkardılar ve bütün tesisleri tek yere ve zayıf savunma duvarları ile değil, tesisi birçok yerlere dağıttılar. 2007 yılında açılan ARAK ve NATANS tesislerinde olduğu gibi. Elbette İsrail bu tesisleri çok iyi takip etmekte ve dünyaya istihbaratçılık dersi vermektedir.

ABD şu anda 24 saat önceden haber vermek koşulu ile İran’a saldırı planlarını hazırlamıştır. 2006’da da bu planlar hazırdı ancak bu planlar sızdırılmıştı. Bu sızdırma iki şeyi gösterir:

  1. Bazı yüksek görevle ABD’liler İran’la savaşı istemiyor veya
  2. İran’a korkutma amaçlı psikolojik baskı yapmak amaçlanıyor. (Elbette ABD saldırı amaçlı TEK PLAN yapmamıştır.)

ABD 15 tonluk dev beton delici füzelere sahiptir. İran’ın misillemesini engelleyecek güçtedir. Aynı anda BEŞ ayrı yerden saldırabilecek hazırlıkları da vardır. Kısaca İran’ın askeri gücü ABD’nin 4 Temmuz gösterilerinde kullandığı silahlar kadardır.

İran’ın hava gücü de 30 yıllıktır. Her ne kadar son zamanlarda Rusya Federasyonu’ndan alımlar yapmış olsa da çok önemli değil.

Araplar, ABD’nin İran’a saldırısına NASIL TEPKİ VERİRLER? Yanıt; Hem sevinirler, hem de KORKARLAR.

Kesin olan bir şey varsa böyle bir savaş olursa İran’daki toplumsal durum, dini yapı, ekonomik güç ve doğalgaz ve petrol nedenleri ile bu hem çok uzun olur hem de ekonomik yıkımı dünya çapında olur. Ayrıca bir de nükleer gaz var, sıkışan İran nükleer gazı dünyaya salarsa ne olur?

ABD gece çok üstün. Ya gündüzler? Hatta böyle bir savaş Ahmedinejad’ın İŞİNE BİLE GELEBİLİR. Çok uzun zamandır okullarda, camilerde, hastanelerde yetiştirilen – gerçekte istihbaratçı – İranlılar unutulmamalı. Dünya’nın her yanındaki bu ağı İran mutlaka kullanır. Bir de Hizbullah var, ve Hizbullah dünyanın her yanına dağılmış (yayılmış) durumda sürekli askeri eğitim yapıyor.

ABD’de İran’da –şimdilik- geri adım atmıyor. Sizce hangisi önce geri adım atar? (Hüseyin Barah Obama’nın İslam Dünyasına gönderdiği ve bu arada İran’la yakınlaşma mesajları ÖNEMLİ DEĞİLDİR)

Gelelim BİZE:

Ekonomik veya SICAK bir SAVAŞ durumunda TÜRKİYE ne YAPACAK?

— İki cami arasında kalmış binamaz olabilir mi?

— Ekonomik kayıplarımızın boyutu ne olur veya olmaz?

— Tarafsız kalabilir miyiz? (Hayır)

— İran’ın yanında yer alabilir miyiz?

Böyle bir şey olursa İngiltere hariç AB yanımızda yer alır ki NABUCCO projesinden dolayı çıkarına da uygundur.

— Türkiye ABD’nin yanında yer alabilir mi? Yüzlerce yıllık komşuluk ve doğalgaz işbirlikleri, dindaşlık ve sınır komşulukları da düşünüldüğünde ABD’ci (yani SOROZCU ve Oferci) medya ve adına sivil toplum kuruluş veya vakıf denilen kuruluşlar Türkiye ABD’nin yanında yer alsın diye öyle bir propaganda yaparlar ki (Irak’a ABD işgalini ve Türkiye’de işgali haklı göstermeye çalışılan propagandayı hatırlayın) Türk Ulusu şaşırır, ama… (Mart Tezkeresi de orada duruyor. Gerçi ABD de bir hata daha yapmaz.)

Türkiye, ABD’nin yanında yer alırsa İngiltere mutlu AB mutsuz olur.

ÖYLEYSE NASIL BİR POLİTİK HAZIRLIK YAPMALIYIZ?

AB, ABD ve İran böyle bir olasılık güçlendiği anda Türkiye’de halkımızı etkilemek, kafamızı karıştırmak için HAZIRLIKLARA BAŞLAYACAKLARDIR.

Sadece politik mi? Kiralık… lar, bilgi kirlilikleri, maliye, askeri, medya, …