Bugün Yeni Zelanda’da Hıristiyan inanışlı Müslümanlık karşıtı bir radikalin camide Müslümanları şehit etmesinden sonra çok sayıda insanımız ” radikal Hıristiyanlık” şeklinde ifadelerle – tepkilerinde haklılar- olayı protesto ettiler.
ABD’nin; Küreselleşme ve BOP hedefleri yanında yeni silah pazarları içinde “bir düşman” bulması gerekiyordu. Radikal İslam söylemini ortaya attı ve Oğul Bush’un söylemiyle ” Haçlı seferleri”ni başlattı.
O zamanlar ” bir dini radikal” şeklinde ifade edemezsiniz deyip Müslüman olarak tepki göstermiştik.
Y. Zelanda’daki Müslümanlara karşı yapılan terör saldırısından sonra ” intikam duygusu ile” Hıristiyani terör demek doğru değil.
Çünkü ne Musevi, ne İsevi, ne de Muhammedi terör olmaz. Dinler terör için var değillerdir.
Hiçbir peygamber hatta ahlaki söylem sahipleri, Buda, Konfüçyüs, Brahma gibi büyük kitlelere fikirlerini benimsetmiş önderler ” terörle” birlikte anılamaz.
Radikal İslam diye konuşulması nasıl yanlış ise Hıristiyanlık veya Yahudilik içinde ( kişi değil, din olarak) radikal ifadesini kullanmak doğru değildir.
Avrupalı ve Amerikalıları korkutup, paniğe düşmelerini, Müslüman toplumlardaki sömürgeci uygulamalara ve toplu katliamlara tepki göstermemelerini sağlamak,
Kendi ülkelerinden binlerce kilometre ötede ölen çocukları ( askerleri ) için ABD’li veya İngiliz, Fransız, Alman ailelerin karşı çıkmalarını önlemek amacıyla ” Radikal İslam” söylemini sürekli propaganda ettiler,
” İslamafobi” yi besleyip, İslam’la Hıristiyan halkı korkuttular,
Panik yarattılar, kendi toplumlarının psikolojisini bozdular.
Bu arada Kendilerinin kurup, finanse ettikleri Taliban, ,IŞİD, el Kaide gibi terör örgütlerine “hedefledikleri ” Müslüman devletlerde eylemler yaptırdılar.

Kimler yaptırdı bu eylemleri?

Başta ABD ve yapışık kardeşi İngiltere ile Almanya, İsrail, Fransa, Rusya Federasyonu.

Sonuç olarak bir dini değil, kişileri “radikal” olarak isimlendirmeli, terörü destekleyen ülkeleri protesto etmeliyiz.
Terörün “bumerang” olduğu Türkiye tarafından sürekli ifade edilmişti.
Radikal İslam şeklindeki yanlış ve haksız sloganı kullanan ABD ve diğer Hıristiyan devletler kucaklarında “radikal bir teröristin” eylemini buldular. Üstelik ” bir Hıristiyan” …ın terör saldırısını.
Şimdilik şaşkınlıklarından tepkileri zayıf. Ancak ” Biz ne yaptık, ne yapıyoruz? ” diye düşüneceklerdir. Tehlike şurada: Şimdi Yeni Zelanda’da yaşandı devamı Hıristiyan bir devlette yaşanırsa..
Olabilir mi ???

“Beyaz Adam” emperyalist hedeflerine ulaşmak isterken ” ilk bumerangı” yaşadı.
Saygılar.