Başlığı koyduğumda 17. yüzyılın Osmanlısı ile Avrupa aklıma geldi. 17. yüzyılda Avrupa Rönesans ve Reform hareketlerini yapmış Aydınlanma Çağı’nı yaşıyor, üniversiteler peş peşe açılıyordu  (bizdeki gibi plakası olup öğretim üyesi olmayan değil). Avrupa’da bunlar olurken Osmanlılar – bizimkiler – ne yapıyorlardı?

Önce Harem yönetime hâkim olmuş sonra da KADIZADELER Hareketi yaşanmıştı hala bazı tortuları toplumumuzda görülen. Nedir “Kadızadeler” Hareketi? Hz. Muhammet döneminde camilerde birden fazla minare yoktu deyip fazla minareleri yıkmaya çalışanlar. Daha da ötesi medreselerde din bilimleri hariç bütün ilmi çalışmalar a karşı çıkan düşünce. Hazerfan Ahmet Çelebi’nin(1609–1640)kendi geliştirdiği kanatlarla Galata Kulesi’nden uçması üzerine Onun idamını isteyenler.10. yüzyıl Türk bilginlerinden İsmail Cevheri ile Leonardo da Vinci’nin çalışmalarından etkilenen Hazerfan 6000 metre uçup İstanbul Boğazı’nı geçmişti. Avrupa’da bu uçuş büyük yankı bulmuştu. Ahmet Çelebi İngiltere’de yaşasaydı ne olurdu…

GELELİM ASIL KONUMUZA:

Şu anda BRİC (Brezilya, Rusya Federasyonu. Hindistan. Çin) Zirvesi(15–16 Haziran 2009) toplandı. BU ZİRVEYE Özbekistan, İran, Moğolistan’da katılıyor. Yani Dünya nüfusunun % 42’sini oluşturan ve dünyanın ortalama % 9 kalkınma hızı ile en hızlı kalkınan devletleri. Hedefleri 2020’ den itibaren ABD ve ABD DOLARI’NIN gücünü kırmak, yerküreye mali, ekonomik, politik açılardan egemen olmak. Türkiye ne yapıyor bu dönemde? İrtica Planı, F. Gülen’i yok edilmesi, yeni bir ÖSS çalışması, başörtüsü, Ergenekon, Deniz Feneri, vs, vs, vs.

Amerika korkulu rüya görüp, AB ne yapacağız diye detaylı planlar yapıyor. Kolay değil ABD küreselleşme  (GLOBALİZM)   diye yeni bir sömürü düzeni ile dünyanın boğazını sıkıyor, kapitalizm sıkışmış, ABD CIA’yi bütün PİS İŞLERİNDE kullanırken hazır AB’yi de istediği çizgiye yönlendirmişken elbette ABD rahatsız olur, BOP da tehlikede. EYVAH EŞ BAŞKANLIK?

Türkiye gündemini düşünün, dünya ne ile meşgul karşılaştırın. İrtica, darbe planları, her yer toz, duman. Basında oyalıyor haber vermeyen haberleri ile.

Bakın insanlarımızı nasıl gerçekten olması gerekenler yerine boş şeylerle meşgul ediyorlar bir örnek size; Haziran 2009’da küresel krizin gerçekten teğet geçtiği Brezilya Başkanı ülkemize geldi ve 800(sekiz yüz) milyon dolarlık karşılıklı anlaşma imzalandı. 300 milyon dolarlık kısmı Karadeniz’de petrol ve gaz aramaları için. Yani Brezilya diyor ki Bize ‘’siz burnunuzun dibindeki madeni çıkartamayacak kadar beceriksizsiniz, BİZ ÇIKARALIM. Size de şimdilik 300(üç yüz)milyon dolar verelim’’. Aslında bu Bize hakarettir ama ülkeyi beyinleri cüce olanlar yönetirse böyle olur. Brezilya neresi, Türkiye neresi? Öğretim elemanı olmayan üniversiteler açılıyor(Şimdi de öğretim görevlilerini zorluyorlar donatısız, boş binalara gitsinler diye).BAŞKA BİR ÜLKEDE OLSA MEDYA BUNU NASIL HABER YAPAR DÜŞÜNÜN? Ama basın bağ(ım)landı ise mali kanallarla vatandaşın gerçek gündemden haberi olmaz. BİRİLERİNİN İSTEDİĞİ KADARINI ÖĞRENİRSİNİZ, Toplum egemenlerin istediği şekilde biçimlenir, tüketir, üretir, düşünür, YAŞAR.

Hani her gün Atatürk’ü konuşuyoruz ya. Okullardan RESMİ YAZI ile çocukları TOPLAYIP, protokolü mutlu eden dekor oluşturmaları için kullanıyorlar Onları, sonra Sayın Büyüğümüz sevinsinler diye el sallıyor. İşte Size bir rezalet örneği. Hem de Cumhuriyet tarihimizin en önemli döneminden:

1.TBMM.

  1. TBMM kaç üyeden oluşmuştur?

Adı büyük, kaynakları çok, ülkemiz koşullarına göre mali gücü çok yüksek, personelinin maaşı halkımızın maaşını düşünürsek harika olan KURUMLARIMIZA göre yanıtları( Kurtuluş Savaşını yapan TBMM’den bahsediyoruz lütfen dikkat) :

Kara Harp Okulu İnkılâp Tarihi ders kitabı- 390 üye YÖK Yayınları  – 378 üye

Ali Güler; Silahlı Kuvvetler Dergisi –  386 üye

Soner Yalçın;  Efendi isimli kitabı-   318 üye

İhsan Ezherli; TBMM Zabıtları’na göre 337 üye.

Herkesin ne kadar iyi Atatürkçü olduğunu gösterme yarışında olduğu (nedense …)  Türkiye’mizde bu kadar önemli bir dönem ve kurumun üye sayısı konusunda birlik YOK. ÇÜNKÜ İLMİ ARAŞTIRMA emek ister, zahmetlidir, insana da mevki veya para kazandırmaz(yukarıdaki rakamları bulan araştırmacıların hangisinin doğruyu bulduğunun bu cümlede önemi yoktur. İLMİ EMEK HARCAMIŞLARDIR, HEPSİNİDE SAYGI İLE SELAMLIYORUM).

Hangisi doğru büyük Atatürkçüler? Sizce ABD’nin İlk Temsilciler Meclisi ile İlk Senatosu’nun üye sayısı da kaynaklarda farklı mıdır?

Dünya nelerle uğraşıp, ne planlar yapıyor, Biz nelerle MEŞGUL EDİLİYORUZ.  Yani bu bir psikolojik hareket ve harekâttır. İnsanlarımız ya anlamsız şeylerle meşgul edilip oyalansın ( TV’lerdeki yarışma programlarına dikkatli bakın),ya da bilgi kirliliği ile kafaları karışsın.

“Bunu kimler mi yapıyor?”

Medyaya bakın, devlet gücünü kullananlara bakın, Tüsiad’a, Müsiad’a bakın, KURTLAR VADİSİ’NE BAKIN…