Anadolu coğrafyasında yaşayan ve sonsuza kadar BİRLİKTE YAŞAMAYI isteyenler;

Tarihi parlak devirlerimizin BOŞ GURURU ile OYALANMAKTANSA, şimdi geri kalmışlığımızın nedenlerini ve çözümlerini gücümüz ve olanaklarımız içinde düşünüp, ÜLKEMİZİ HER ALANDA KALKINDIRMAK İÇİN çalışmalıyız. 

Dünyanın ve ülkemizin sosyal ve ekonomik, mali sorunları hakkında bilgili olacak şekilde kendimizi geliştirmeliyiz.  Mutlaka “bir politik görüşümüz” olmalıdır. Ancak birileri öyle dediği için değil ARAŞTIRIP, ÖĞRENEREK bulmalıyız siyasi düşüncemizi…

Günlük politik hareketlerin önemi yoktur. Ancak, Türkiye’mizin genel yönetimi, yaşadığı ve karşılaşabileceği iç ve dış sorunlar, tehlikeli akımlar ve hareketler daima takibimizde olmalı,  HER KONUYU ÜÇ BOYUTLU düşünmeli, görmeli ve planlamalıyız.  Pısırık, şahsiyetsiz, evet efendimci olmamalı; ONUR ve TERBİYE SINIRLARI İÇİNDE KALMAK KOŞULUYLA;  karşımızdaki bizden yaş ve mevki olarak yüksek olsa bile kendi görüşlerimizi ifade etmek cesaretine sahip olmalıyız.

Bütün bunları yaparken yüreğimiz kanayacak, canımız acıyacak,  üzüleceğiz belki de. Büyük bir şairimizin dediği gibi  “en büyük çile, fikir çilesidir”

“Onların istediği gibi olmadığımız için” önümüzü kesecekler bu davranış biçimlerimizden dolayı kayıplarımız olabilecektir. Fakat vicdanen rahat olup, sonunda mutlaka kazanacağız.

HEPİMİZİN ÇABALARININ SONUCU ŞU ÜÇ DÜSTURUN GERÇEKLEŞMESİ İÇİN OLMALIDIR:

— Fikirde Birlik (Kendimiz, ailemiz, ülkemiz için elimizden gelenin en iyisini yapmak)

— Gelecekle ilgili ortak umutlar ve hayaller, ortak hedefler belirleyip, BUNLARA ULAŞMAK.

— Üzerinde yaşamaya LAYIK OLARAK ve LAİK KALARAK SONSUZA KADAR BİRLİKTE YAŞATACAĞIMIZ;  ekonomik ve mali alanda TAM BAĞIMSIZ,  siyasi bakımdan GÜÇLÜ,  ilmi çalışmalar ve araştırmalarda dünyanın lokomotif ülkelerinden, İÇİ BOŞ ÖNEMLİLERİN DEĞİL GERÇEKTEN DEĞERLİLERİN YÖNETTİĞİ TÜRKİYE.