I- KÜRESEL SERMAYE PAYLAŞIM YAPTI

Günümüzün EgemenGüçleri ve Küresel Sermaye yaptığı paylaşımla; Irak’ı ABD’ye, Afganistan’ı Çin’e, Ukrayna’yı İngiltere’ye verdiler.

Çin’in; BRİCH, Şanghay Sözleşmesi, İpek Yolu politikalarında Afganistan çok stratejik bir bölgedir.

Ukrayna; Rusya Federasyonu’nun komşusu. Bu nedenle NATO ( gerçekte ABD ve İngiltere) için Rusya Federasyonu’nu baskılamak bakımından önemlidir.

II- ESKİ SİLAHLARIN İMHA EDİLMESİ GEREKİYORDU

Ukrayna’ya ABD ve diğer Batılı ülkelerin verdiği silahlar yeni teknoloji OLMAYAN silahlar ve bunların imhası gerekiyordu.

ABD ve diğer ülkeler bu silahları Ukrayna’ya vererek destek oldukları gibi bu silahların imhası ” maliyetinden” kurtuldular… Üstelik Rus birliklerinin ciddi kayıplar vermesini de sağladılar.

III – Rusya Federasyonu – Ukrayna Savaşında kimler ölüyor??

Ruslar ve Ukraynalılar. Batı ” tek bir kayıp dahi VERMEDEN” Rusya Federasyonu’na askeri kayıplar verdiriyor..

Tıpkı terör örgütü PKK’ya ABD’nin verdiği on binlerce kamyon silah ve eğitim sonucu Türkiye’ye verdirdiği ” her anlamdaki ” kayıpları gibi… Irak ve Suriye’de 1984’ten bugüne kimler ölüyor, kimler şehit oldu/oluyor. ABD’li veya Batılı ölen bir kişi oldu mu..?

IV – Rus ekonomisi toplam boyut olarak İtalya ekonomisi çapındaki bir güçtür.

Değişik yayınlar ve programlarda Rusya Federasyonu’nun altı yüz elli milyar dolar rezerv paraya sahip olduğu ( bazı kaynaklarda sekiz yüz elli milyar dolar deniliyor) iddia edilse de Rusya Federasyonu mali açıdan savaşın getirdiği ” yük” e ne kadar dayanabilir?

Aynı durum askeri kayıpları için de söylenmelidir.

V – PROPAGANDA

Batılı devletler müthiş bir” propaganda” yapmaktadırlar. Dünya çapında yayın yapan Euronews, CNN İnternational, el- Cezire, BBC İnternational, Monde Europe gibi TV kanalları nerdeyse sadece Rusya Federasyonu – Ukrayna Savaşı’ndan bahsediyorlar.

Bu tutum Türkiye’deki Ulusal (!) haber kanalları için de söylenmelidir. Oysa ABD’nin Körfez Savaşı’nda ABD savaş uçaklarının ” Halı Bombardımanı” ndan sonra o zamanın Amerikalı yetkilisi M. Albright ( kısa süre önce yaşamını kaybetti) şöyle açıklama yapmış ” CILIZ BİR HABER” olarak söylenmişti: ” Halı harekâtında beş yüz bincik (!) Iraklı çocuk öldü… ” CİK “. Vicdansızlığa bakar mısınız?

VI – BARIŞ

Batılı devletler BARIŞA TARAFTAR DEĞİLLER. Rusya Federasyonu askeri, mali, ekonomik, toplumsal psikoloji açılarından bu kadar yüksek bedeller öderken ELBETTE istemezler. Ukrayna’dan başka ülkelere göç etmek zorunda kalan milyonlarca Ukraynalıyı düşündüğümüzde Ruslarla, Ukraynalılar arasında “kalıcı” bir düşmanlık da gerçekleştirilmiş oldu.

VII – Ekonomi

Küresel Sermaye Ukrayna’ya uzun yıllar önce bütün alanlarda girmiştir: Hamburger, Kola, Cips, yatırımlar, krediler… ABD ve İngiltere – neredeyse – sınırsız kaynakları ile iki devlet arasındaki savaşta Ukrayna’yı destekleyerek savaşın uzamasını; böylece hem Rusya Federasyonu’nun “sınırlı” kaynaklarını tüketmesini hem de küresel sermayenin Ukrayna’da “kalıcı” olmasını sağlamış olacaktır ki, başta da yazdığım gibi hiç insan kaybı vermeyecek.

VIII – HALK KONUŞMASI

Bütün bu yazılanlardan sonra aklımıza şöyle bir yorum GELMEMELİ: PUTİN’İN KAZANMA İHTİMALİ YOK. Böyle bir düşünce Batı propagandasının HEDEFİDİR. Putin her yıl 10 (on) Haziran’da adına ” Halk Konuşması” denilen konuşma yapar ve Putin bu yıl yapacağı konuşmasında Halkın karşısına ” yenilmiş ” olarak ÇIKMAZ… Mutlaka b, c d, e …planlarını yapmıştır. Bu nedenle On Haziran Halk Konuşması’ndan önce ” bir şeyler” yapacaktır..

IX – TÜRKİYE’DEN BAKIŞ

Türkiye şu ana kadar – Bana göre- Batılı devletler ile Rusya Federasyonu, Ukrayna ilişkilerini ” başarı” ile yürütmektedir. İki tarafa da aynı oranda ” uzak” ve ” yakın” bir politika ve ” tarafsız” çizgi üzerindedir.

Bu anlamda İyi Parti’nin; Rusya Federasyonu’na karşı Batı’nın yanında yer alma görüşünün doğru OLMADIĞINI DÜŞÜNÜYORUM. İnsani anlamda kesinlikle bir İRONİ olmakla birlikte şunu da belirtmek gerekir: Türkiye şu anda ” iki ülkeye ” de neredeyse her türlü ve çeşitte ürün satmaktadır yani ihracaatta müthiş hareketlilik yaşanıyor.

Yurt içinde gıda ürünlerinde görülen yüksek fiyatların temel nedeni ” iki ülkeye” de yapılan ihracattır. ABD’nin; Türkiye’nin, Ege ve Doğu Akdeniz politikasını destekleye başlaması ve bu konularda Yunanistan’ı uyarması, Türkiye’nin hızla düzelen ve gelişen BAE, S. Arabistan, İsrail, Mısır ilişkilerinde ABD ” telkini ” düşünülmesi gereken bir faktördür..

Türkiye’nin sahip olduğu F – 16 savaş uçaklarının ABD tarafından modernizasyonu ve ayrıca Türkiye’ye yeni F – 16 savaş uçakları satması isteklerini kabul etmesi de kesinlikle Ukrayna – Rusya Federasyonu savaşının Türkiye bakımından sonuçlarından biridir ( Bana göre).