Saat: 22.15 itibariyle Türk askeri ( 120 bordo bereli) idlib’e girdi. Türkiye-abd arasındaki sorun “gerçekte” vize sorunu değil. ABD dedi ki, ” baskılama ile ( mali, ekonomik, askeri, Uluslararası) Türkiye’yi Suriye ve ırak’ın kuzeyinde istediğimiz çizgiye getiririm” . Türkiye bu baskıya itaat etseydi ABD kazanacaktı. ABD stratejisi tutacaktı…

Fakat Türk askeri İdlib’e girdi.. Yani iki tarafın karşıya vermediği ” papaz” , tutuklanan konsolosluk görevlisi, pyd’nin 3500 tır silahla donatılması ( daha önceki Fırat kalkanı operasyonunu hatırlayalım), vs, vs. Yani mesele vize değil.

K. Kılıçdaroğlu’nun bugünkü açıklamaları ” stratejik düşünce” bakımından ÇOK zayıf. Afrin’e Türk askeri girince ABD planları daha da bozulacak. Elbette Türkiye bazı sıkıntılar yaşayacak fakat ne dünya 1990 dünyası, ne de Türkiye 1980, 12 Eylül’de.. Dünya yeniden dizayn ediliyor ve Orta Doğu’da sınırlar değişiyor…

İdlib’e ve Afrin’e girince en önemli kazanç; Su kaynakları kontrol edilmiş olacak. İki nehri ( Fırat ve Dicle ) kontrol eden iki devlet var: Türkiye ve Suriye. İsrail’in ortalama iki milyon metreküp günlük suya ihtiyacı var fakat elindeki su kaynağı günlük 700bin metre küp. Suriye’nin kuzeyi ve kuzey Irak’ta istediği siyasi yapı kurulursa ; Su’yun. K. Irak ve Suriye’deki kontrolunu almış olacak. Daha önce Golan tepelerini alarak kısmi kontrol sağlamıştı Ürdün’deki su kaynağı üzerinde.
Daha az önemli olan nedir Afrin’e girişte ?

Türkiye’nin sınır güvenliği sağlanacak, yumurtalık-ceyhan petrol boru hattı yeniden başlayacak. Böylece M.Barzani, Türkiye’ye bağımlı hale gelecek. M. Barzani Türkiye’nin bazı yerlerinde ” bölücülük” propagandası yapamayacak.

Türkiye, İran, Merkezi Irak, Rusya Federasyonu ilişkileri ( İsrail ve ABD faktörleri nedeniyle) özellikle mali ve ekonomik olarak daha da gelişecek.

BOP ciddi darbe alacak, K. Irak’tan başlayıp Suriye’de devam eden, Hatay’ın batısından ve güneyinden Akdeniz’e ulaşan “Barzanistan” engellenmiş olacak.
Daha sonra çok uzun açıklamaya çalışırım Nezahat. Şimdilik yeterli oldu mu bilmiyorum. Selamlar.