PKK Terörünü Çözmeliyiz Ama Nasıl? 

O kadar zor ki bu sorunu çözmek. Bir yumak olmuş, hangi ucunu çeksek başka bir dolaşıklık. Burada sadece konu başlıkları ile vereceğiz terör sorunun nedenlerini. Daha iyi anlatmış olacağız niçin zor terör sorununu çözmek.

  1. Dağdakileri –Yerdekiler izin verirlerse- indirdik diyelim: Ortaya çıkacak sorunlar şunlar; Nerede yaşayacaklar? Köylerine dönseler oralara yerleşen Korucular buraları bırakırlar mı onlara? Mardin Katliamı’nı hatırlayın, neler yaşanabileceğini kolaylıkla tahmin edebilirsiniz.

Ayrıca Kan Davası diye bir töre de var ve “töreler kanunlardan güçlüdür”. Dün dağda iken çocuğunu öldüreni affeder mi? (Siz affeder misiniz?) Bu durumda NEREYE GİDECEKLER?

  1. Diyelim ki “ikna ettiniz” ve dağdan indirdiniz. Şehit ailelerine nasıl anlatacaksınız? İnsan Hakları da diyemeyiz. Çünkü yaşama hakkı derseniz, ŞEHİT DÜŞENİN yaşama hakkı ne olacak?  Cevabı yok. Bu durumda “adını değiştirerek” AF DA ÇIKARAMAZSINIZ.
  2. Cezaevlerine koyamazsınız. Çünkü, Siz indirdiniz. Devletin sözünü tutmamasını aklınıza dahi getiremezsiniz. Üstelik bu kadar insanı hangi cezaevlerine SIĞDIRACAKSINIZ? Diyelim ki yargıladınız. Kendisi itiraf etmezse delil bulamayacağınızdan “beraat ettirmek” zorundasınız. SUÇLAYAMAZSINIZ. Serbest kalacaklar. Yani masumlar(!). Vatandaşa hesabını nasıl vereceksiniz?

4.Bütün bunları çözdünüz. Gelenlere(!) İŞ VERMELİSİNİZ. Bu kadar adama nerde iş bulacaksınız? Üstelik 16 – 25 yaş arası işsiz oranınız % 26.7 iken, bunlara iş verirseniz “Size iş yok bunlar gene dağa çıkarlarsa diye”  iş veriyorum mu diyeceksiniz?

  1. İş ve yaşam yeri bulamadığınız “dünkü terörist” nereye gidecek? Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Diyarbakır gibi büyük şehirlerdeki DTP teşkilatlarına. Alın size bol bol adam diyorsunuz yani. İyi silah kullanan, tek başına yaşamaya alışkın, açlığı bilen şahıslar bunlar. Parası da kalmayınca nasıl davranabileceğini tahmin edin LÜTFEN.

Şimdiye kadar varsayımlarla yaşanacakları yazdık. Bir önceki aşamayı da düşünmeliyiz. Yani DAĞDAN İNEBİLİRLER Mİ?

Dağda uzun süre yaşamış, beyinleri yıkanmış, insani özelliklerinin büyük kısmını kaybetmiş birisi var karşımızda. Çünkü terör örgütü yöneticileri onların beyinlerini yıkamak için günde bir defa yemek verip on sekiz, yirmi saat yürütmüşlerdir. Özellikle aç bırakılmışlardır. Sonra birdenbire bol yemek verilmiştir. Ceplerine de elli, yüz dolar konulmuştur ilk ve son defa olarak.  Taktik olarak geceleri dağlarda saatlerce yürütülmüşlerdir, dağlarda haftalarca dolaştırılmışlardır. Artık vahşileşmiştir, merhamet duygusu azalmıştır (bunu da ileride kendiliğinden kaybeder), bakışları değişmiş, hissizleşmiştir. Ama kulakları –ormanda dolaşmanın etkisiyle- çok hassaslaşmıştır. Bu  varlığı nasıl İNSANLAŞTIRACAKSINIZ yeniden ve KİMLERLE?

Yerdekiler YANİ DAĞDAKİLERİ YÖNETENLER BUNLARI KAYBETMEK İSTERLER Mİ?  Çünkü Onların SEMİZLENMELERİ için dağdakiler olmalı. Yoksa dağdakiler inmeye dünden hazırlar. Ama yerdekilerden ÇOK KORKARLAR. Söyleyemezler. Yerdekiler olmazsa bazıları DTP’DE MİLLETVEKİLLİĞİ YAPANLAR NE OLACAK? Güçleri ve varlık nedenleri dağdakiler ve yerdekiler bunların. Osman Baydemir’in gücü nerden geliyor? Diyarbakır’a hizmetlerinden mi? Halk adamı mı? Zekasından mı? Hayır. Yerdekilerden. Semizlenmişlerdir onlar. Bakın hepsi de kemikli, şık giyimli, manikürlü, röflelidir. Ellerinde nasır, çatlak yoktur, yüzlerinde güneş veya rüzgar çatlağı yoktur. Yerdekilerin ÜSTÜNDE DURAN terörist başı ne olacak?  AB ne yapacak? ABD Türkiye’ye karşı Kuzey Irak’ta hangi kozu kullanacak? Yani BARIŞIN İSTENMEMESİNİN uluslar arası tarafı da vardır ki, bu daha dikkate değerdir.

Bakın terörist başı 23 Temmuz 2009 tarihi itibariyle Hükümetle nasıl dalgasını geçiyor. 15 Ağustos 2009 tarihinde açıklama yapacağını duyuruyor. Nerede? Cezaevinde. Avrupa’da olabilir mi böyle bir şey? Ülkeyi yönettiğini zannedenler 1975’te terör örgütünün yolları kestiğini görmezlikten gelmeselerdi, “üç, beş çapulcu bunlar” demeselerdi, özel yer hazırlamak yerine (İmralı) F4’ e atsaydınız, idamla yargılarken kıvırıp müebbede çevirirseniz Sizinle oynar böyle. Avrupa’da olabilir mi böyle bir şey? Vaktinde Almanya’da “Beider Meinof” adlı terör grubu vardı. Yakalandılar. BİRGÜN YATTIKLARI CEZAEVİNDE ASILMIŞ BULUNDULAR(!) Konuda kapandı. Terörist başının İmralı’da değilken ÖLME İHTİMALİ daha yüksekti. Şimdi rahat rahat göbeğini kaşısın diye Biz koruyoruz. Kılı döndü diye doktorlar gönderiyoruz.

 

Dağdakileri indirirsek uyuşturucu ve mazot kaçakçılığını kim kontrol edecek? Buradan rantlanan ağalar, terör örgütü yöneticileri, mafya, nemalanan devlet memurları izin verirler mi? 1993’ü hatırlayın. Terörün gerçekten bitmeye en çok yaklaştığı zamandı. Birden bir karakolumuza baskın ve otuz üç askerimiz şehit oldu. Kim yaptı bu baskını acaba? Turkish Daily News’in eski sahibinin 19.07.2009 tarihinde Habertürk’teki Politika Pazar’da (program adını yanlış hatırlamış olabilirim ancak kişiden eminim) söylediğine göre PKK YAPMADI. O ZAMAN KİM?

Terör örgütü biterse Talabani ve Barzani’nin Türkiye karşısında durumları ne olacak? BOP’un birinci eş başkanı “T.Özal” özellikle güçlendirdi bu ikiliyi. Ancak niçin ve böyle bir hatayı nasıl yapar anlayamadım…

Ölenler kim? Asker, öğretmen, polis.

Ölenler kim? Bu ülkenin vatandaşı olan fakat bir şekilde dağa çıkartılmış olanlar. Yani ölenlerde, öldürenlerde Bizleriz. Üstelik bin yıldır beraber yaşıyoruz.

DTP’nin gücü nereden geliyor? Gerçektende bölge halkını temsil ediyor mu? HAYIR. Bölgeyi ve halkı temsil etselerdi şunları isterlerdi;

– Toprak Reformu yapılsın.

– Mayınlı araziler temizlenip topraksız köylüye verilsin.

– Kaçakçılıkla mücadele edilsin.

-Ağalık kalksın.

-Aşiret düzeni yıkılsın.

-Devlet’ in bölgeye yaptığı yatırımları engelleyenlere karşı bölge halkı birlikte hareket etsin.

– Şırnak, Iğdır, Hakkari artık ÖSS’de son sıralardan kurtarılsın.

ANCAK İSTEMEZLER.

Ne konuşurlar Meclis’te yatırım, eğitim, işsizlik yerine? İmralı, sayın bilmem kim, demokrasi…

Ülkeyi yönetenler(sivil, asker), TBMM, yerdekiler, yerdekileri yönetenler, ağalar (devletin bölgeye yaptığı teşvikleri kendinde toplayanlar)

Dağdakileri indirmenin KOLAY OLMADIĞINI BİLMEZLER Mİ? Bilirler.

1983’ten beri terörle ilgili politikaların yanlış olduğunu  ( özellikle 1982-1992 )   görmediler mi?

Kuzey Irak’taki uçuşa yasaklı bölgenin ABD tarafından PKK üssü haline getirildiğini görmediler mi?

Turgut Özal’ın Talabani ve Barzani’ye verdiği silah ve paraların bu ikisi tarafından terör örgütüne aktarıldığını bilmezler mi? PEKİ TURGUT ÖZAL NİÇİN VERDİ BUNU BİLDİĞİ HALDE? BİLMİYORDU DENİRSE DAHA DA BÜYÜK TRAJEDİ DEVLETİMİZ ADINA.

Binbaşı Cem Ersever, Uğur Mumcu, Orgeneral Eşref Bitlis niçin öldürüldü?

AB, ABD ve İsrail’in terör örgütünün arkasında olduğunu bilmezler mi?

Türkiye’nin önümüzdeki yıllarda tartışacağı temel konuların başında EYALET SİSTEMİ olacağını ve başlatılan YENİ OSMANLICILIK politikası ile toplumun hazırlanmaya başladığını (1972’ den itibaren) biliyor muyuz?

Şimdi SÖYLEYİN BANA; dağdakiler aşağıya iner mi? YERDEKİLER BUNU İSTER Mİ? Şehit ailelerine nasıl açıklayacağız? HEP İHMAL ETTİĞİMİZ yirmili yaşlardaki GAZİLERİMİZE NE DİYECEĞİZ?  Mesela onlar şunu diyebilirler(haklıdırlar da); Sayın Başbakan, oğlunuz niçin bedelli askerlikten yararlanıyor da, terör bölgesinde nöbet tutmuyor?

ÇÖZÜM MÜ?

İlk defa, 1987 yılında Gaziantep’te öğretmen olarak çalışırken çözüm önerileri yazmıştım da zamanın kaymakamından sözlü sert bir ikaz almıştım. Büyüklerimiz bilmiyorlar mı demişti Bana.  22 yıl sonra görüyorum ki, AYNI ÖNERİLER geçerli hala. Fakat o zaman çok kolay çözülebilecekken, şimdi daha çok emek, zaman ve para gerekiyor. Önerilerimi gelecek yazıya bırakıyorum. Sizinde çözüm önerileri getirmenizi istiyorum. BU ÜLKE HEPİMİZİN ve BAŞKA TÜRKİYE YOK.