PKK Terörünü Çözmeliyiz Ama Nasıl? 

 

PKK terör örgütünün bitme sürecine girmesi ve dağdakilerin aşağıya inmesinde DIŞ ETKENLER ve GELİŞMELER nelerdir onları açıklayalım önce (Nedenleri, etkileri, sonuçları bakımından günümüzde hiçbir olay sadece ilgili ülkeyi veya ilgili iki ülkeyi etkilememektedir).  

Siz sözde eylemsizlik kararı alan terör örgütünü ciddiye almayın, terörist başının laflarına aldırış etmeyin. Uluslar arası desteği yitirdiği için son çırpınışlar bunlar (aslında hiçbir terör örgütü uluslar arası destek olmadan varlığını sürdüremez zaten).

ABD, 2011 yılında Irak’tan çekileceğini ilan etti ve bunun hazırlıklarına başladı. Irak’taki YENİLGİ ve hem mali yük hem de Amerikalıların baskıları daha fazla burada kalamamasının temel nedenlerdir geri çekilmede. Ancak çöplerini temizlemeden,  ‘’Yeni Irak’ı düzenlemeden, çıkarlarını garantilemeden AYRILAMAZ. Bu durumda şunları yapacaktır:

1- Irak’taki merkezi yönetimi güçlendirecektir ki, bu Türkiye’nin çıkarlarına uygundur. Çünkü Türkiye hep bunu savunmuştu.

2- Talabani ve Barzani’yi korumak. Çünkü ABD, Irak’a girerken bu ikisi Kendisi ile İŞ BİRLİĞİ YAPMIŞTI. Öyleyse Onları korumalıdır. Büyük devlet olmanın raconu budur.

3- Musul ve Kerkük petrollerindeki çıkarlarını korumak. 26 Temmuz 2009’da Kuzey Irak’ta yapılan genel seçim sonuçları petrol şirketlerinin dikkatli olmasına neden olacaktır.

4- Özelde Kuzey Irak, genelde Irak, ABD açısından VAZGEÇİLEMEZ olduğuna göre ABD, Türkiye’nin yardımlarına MECBURDUR. Bu nedenle PKK konusunda Türkiye’yi rahatlatmak ve BİRLİKTE terörü ve terör örgütünü BİTİRMEK ZORUNDADIR ( geçmişte bu örgütü ABD, Türkiye’ye karşı kullanmıştır. Ancak artık ihtiyacı kalmamıştır. Yani; dün; dündür, bugün; bugündür). Bir başka boyutta şudur ki, terör örgütünün varlığından Kuzey Irak’ta yaşayanlarda, Türkiye’nin doğu ve güneydoğusunda yaşayanlarda şikâyetçi olmuşlardır(Talabani ve Barzani hariç). Yeni oluşumda ABD bu durumu da değerlendirmektedir.

5-  Yeni Irak, Suriye, İran ve Türkiye’nin ortak bazen de paralel politikaları ile YALNIZLAŞAN terör örgütü; Talabani ve Barzani de artık destekleyemeyecekleri için daha da yalnızlaşacaktır. Yani PKK BİTMEYE MAHKÛMDUR. Ancak ABD bir zamanlar ‘’ öyle gerektiği için ‘’ kullandığı PKK’yı bitirirken Türkiye, Kuzey Irak yönetimi, Merkezi Irak ve terörist başına da GÖREVLER VERECEKTİR  ( A. Öcalan’ın ağustos 2009’da açıklama yapacağını – avukatları aracılığı ile –  duyurmasını, Türk Hükümeti ve Cumhurbaşkanı’nın YAKINDA ÖNEMLİ GELİŞMELER OLACAĞINI söyledikleri açıklamaları da bu açıdan değerlendirmek gerekir (aslında şunu da sormak gerekir; ABD vaktinde  TERÖRİST BAŞINI  KENYA’DA TÜRKİYE’YE NİÇİN, HANGİ KOŞULLARLA TESLİM ETTİ? DEVLET BAHÇELİ İDAM EDİLMEMESİ KONUSUNDA ‘’garanti vermesi için’’ NE DENİLDİ DE İKNA OLDU?  Hatırlarsanız aynı anda FETULLAH GÜLEN’DE ABD’YE UÇTU!!!TESADÜFE BAKIN!!!).

6- Kuzey Irak’ta 26 Temmuz 2009 tarihinde yapılan genel seçimlerde muhalefet %25 -30 arasında oy aldı. Bu oran tahminlerin üzerinde. Bu sonuç şunları gösteriyor: Artık Talabani- Barzani ‘’tekeli’’ kırıldı, uluslararası petrolcüler yeni oluşumu dikkate almak zorunda kalacaklar, Irak’taki Kürtlerin ciddi sayıda bir oranı bu ikiliyi bütün Kürtlerin temsilcisi olarak görmüyorlar, Bu ikiliyi ABD İŞBİRLİKÇİSİ kabul ediyorlar ki, bu doğru bir tespittir, muhalefet baskı yapacak, Kuzey Irak’ta yaşayan ve PKK teröründen MUTSUZ halkın isteklerini dikkate almalarını isteyecektir, Talabani ve Barzani’nin çok güvendiği AŞİRET YAPISI CİDDİ ZARAR GÖRMÜŞTÜR ( ki, bu durum Türkiye’deki ağalar, ağa ve milletvekili olanlar içinde geçerlidir).Bu gelişmelerden sonra ‘’uluslar arası ahlaka hiç ‘uymayan KAYPAKLIKLAR yapamayacaklardır bu ikili.

28 TEMMUZ 2009 tarihinde ANKARA’da;  Türkiye, ABD, Merkezi Irak yönetimi TOPLANACAKLAR. SİZCE NE KONUŞACAKLAR?

TAHMİN ETMEK ÇOK KOLAY. Şunları konuşacaklardır:

— PKK terör örgütünün tasfiyesi ( kullandılar, çöpe atılabilir. Kürtleri; TÜRKLERE KARŞI 1895’lerde, 1925’te, 1937’de, 1952’de İngiltere kullanmıştı (TIPKI Ermenilerde olduğu gibi ) , 1975’ten bu yana da ABD kullandı. Hem de ne kullanmak? Tam otuz bin kişi öldü sadece Türkiye’de. Saddam Hüseyin’e karşı kullanılıp ölenleri de söylemiyoruz.).

— ABD’nin çekilmesinden sonra Kuzey Irak _ Türkiye  (petrol şirketlerinin çıkarları ne olacak? ) ilişkileri nasıl ŞEKİLLENDİRİLECEK?

— Musul ve Kerkük’teki Türkmenlerin durumu.

— Türkiye – Irak ilişkilerinin DÜZENlenmesi.

— Kuzey Irak’taki kampların durumu (bu kamplar Saddam Hüseyin’den kaçan Kürtler için kurulmuştu. Turgut Özal bu kamplara İNSANİ NİYETLE büyük destek vermişti. Ancak TERÖR ÖRGÜTÜNÜN SIĞINAKLARI HALİNE DÖN(ÜŞTÜRÜL)MÜŞTÜR, (HEM DE ABD KONTROL VE GÖZETİMİNDE OLDUĞU HALDE)

— Türkiye’deki ( dağda, ovada, tepede, yerde, İmralı’da… bulunan ) teröristlerin durumu ve bunların korunması hedefine yönelik DEMOKRATİK (!!!) HAZIRLIKLAR veya bazılarının dediği şekliyle AÇILIMLAR. Bence A. Öcalan hiçbir kanıtım yok ama KESİNLİKLE NATO’NUN Türkiye’de 1952’DEN İTİBAREN kurduğu GLADİO’nun ADAMI. İşte tam bu nedenle onu korumalıdır. Çünkü başarı ile (!!!) görevini tamamlamıştır..

Daha önce düşmanca karşılıklı ilişkilerimiz olan İran, Irak, Suriye, Rusya Federasyonu ( eski Sovyetler Birliği. ASLINDA ÖYLE DEĞİLDİ DE BİZE ÖYLE PROPAGANDA EDİLİYORDU Amerikancı basın tarafından), Bulgaristan, Yunanistan, Romanya ile Türkiye ilişkileri karşılıklı çıkara dayalı ve barış merkezli yeniden düzenlenince (T. Özal ve Koalisyon Hükümeti, AKP HÜKÜMETLERİNİN BAŞARISI ve ORTAK DOĞRULARI) bu ülkeler terör örgütüne DESTEKLERİNİ ÇEKMİŞLERDİR. Aynı durum bir kısım AB üyesi ülkeler içinde geçerlidir, değişik nedenlerle. Bu gelişme PKK’nın Avrupa ve Türkiye’nin komşularında BARINAMAMALARINA NEDEN OLMUŞTUR.

Yani terör örgütü Kuzey Irak’ta yalnızlaştığı gibi Avrupa’da da YALNIZLAŞMIŞTIR

İşte PKK Terörünün sona ermesinin dış nedenleri bunlar. Bakmayın SİZ, birilerinin ekranlara çıkıp sözde ateşkes laflarına,  açıklama yapacağım demelerine. Son çırpınışlarla edilen laflar bunlar. Recep Tayip ERDOĞAN bunlara bir yıldır niçin randevu vermiyor zannediyorsunuz? Bunların varlık nedenleri de, kuyruklarının kimin elinde olduğu da belli de onun için. Neyini ciddiye alacakta muhatap olacak Başbakan?