Erdoğan – Trump G- 20 Görüşmesi ve Perde Arkasından Verilen Mesajlar

29 Haziran 2019 günü Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ile ABD Başkanı arasında yapılan görüşmeler sonunda Başkan Trump yaptığı açıklamada “Türkiye’ye haksızlık yapıldığını, Türkiye’nin haklı olduğunu, Türkiye’nin “çetin ceviz” olduğunu ” söyledi.

Trump’un bu cümleleri niçin söylediğini anlamak için kısa süre ( bir, iki gün) öncesine bakmak gerekiyor:

Türkiye ” Başkanlar Görüşmesi hazırlıkları”nı önceden yapmıştı, diplomatik mesajlarına görüşmeden sonra da devam edecek.

Görüşmeden birkaç gün önce;

– Milli Savunma Bakanı H. Akar; Türkiye’de D. Bahçeli ve K. Kılıçdaroğlu ile görüşmeler yaparak gündemle ilgili bilgiler verdi, ” dışarıya” destek ve Birlik mesajı verildi.

– Savunma Sanayi Müsteşarı ve Gen. Kur. Bşk.’ ndan bir heyet Çin’e giderek ” füze ve savaş uçakları” görüşmelerine başlandı.

– Türk Deniz Kuvvetleri altı gün önce Baltık Denizi’nde NATO ortak tatbikatına katıldı.

Gene NATO tatbikatı içinde “havada yakıt ikmali” tatbikatı yapıldı. Bu tatbikatı iki ülke gerçekleştirdi: Türkiye, ABD.

Türkiye; Doğu Akdeniz’de ( Kıbrıs konusunda mesaj vermek amacıyla) ” Mavi Vatan” adını verdiği deniz tatbikatı yaparak ” gövde gösterisi” gerçekleştirdi..

– İran’la ilgili ABD yaptırımları planına “doğalgaz, petrol ve yüzyıllara dayalı komşuluk, kültürel ve dini yakınlık, ticari ilişkiler” nedenleri ile katılamayacağını açıkça belirtti.

– Bütün bunların yanında ekonomik olarak EN ÖNEMLİ ETKENLERDEN İKİ’Sİ ;

– Trump’un “Türkiye’yi ( Mayıs başında) dolar’la tehdit etmesinden sonra doların ( Türkiye’deki yabancı bankalar eliyle ) “Türkiye’de UÇMASI” üzerine Almanya’nın, Türkiye’ye verdiği ekonomik destek ( Başbakan Merkel’in müdahalesiyle) . Mesela Volkswagen firmasının Türkiye’de bir buçuk milyar euro bütçe ile fabrika kurma kararı alması.

– İngiltere’nin; ABD’nin Türkiye ile ilgili yaptırım ( veya ambargo) kararına karşı çıkması. Mayıs 2019 ‘da Türkiye’nin en çok ihracat yaptığı İKİNCİ ülke İngiltere oldu.

– ABD’nin Çin’le ekonomik mücadelesi herkesin malumu.

ABD 1990’dan itibaren Rusya Federasyonu’nu ” kuşatma” ya çalışıyor.

ABD’nin; İngiltere ve Almanya ile ilişkileri de günümüzde çok kötü ve temel nedeni ekonomik rekabet..

ABD Başkanı D. Trump’un ” ABD’de Mersedes sattırmayacağım ” açıklaması iki devlet arasındaki rekabetin artık saklan(a)madığını gösteriyor.

Türkiye – ABD ilişkileri daha da kötüye giderse şöyle bir görüntü oluşur:

ABD ve KARŞISINDA Çin, Rusya Federasyonu, İngiltere, Almanya, Türkiye.

ABD, Rusya Federasyonu’nu ” politik ve askeri açıdan kuşatmaya ” çalışırken; bir anda yukarıda isimlerini sıraladığımız devletler tarafından ” EKONOMİK OLARAK KUŞATILMIŞ OLUR”..

– Soçi Zirvesi ile Türkiye, İran , Rusya Federasyonu; Suriye’de çok yakın ilişki içindeler. Bu nedenle ABD, Irak ve Suriye’de ” hedeflerini gerçekleştirmekte çok zorlanıyor”.

ABD – Türkiye ilişkileri daha da kötüye giderse( ABD- İran durumu da ortada) doğal olarak Türkiye, İran ve Rusya Federasyonu daha da yakınlaşacak, üç devlet arasındaki politik ve ekonomik boyut daha da artıp ve derinleşecektir.

Böyle bir gelişme YAŞANIRSA;
ABD’ nin ( her anlamda) kayıplarını KİMSE TAHMİN EDEMEZ.

Cumhurbaşkanı R. T. Erdoğan’ın G-20 toplantıdan sonra Çin’e (ABD’ye mesaj vermek anlamına gelen) gidecek olması.

– ABD’ nin; Rusya Federasyonu’nun, Suriye yolu ile (Lazkiye limanı) Akdeniz’e inmesinden sonra Akdeniz’de Türkiye ilişkilerini riske atmak istememesi.

– Türkiye’nin; Uzun zamandır Fransa ve Çin devletleri ile “savaş uçağı” satın alma- ortak üretim görüşmeleri yapması ( bu görüşmeler yapılırken şu hatırlatma da yapılmalı: Türkiye haziran 2019’da Paris’te yapılan fuarda ” Kendisinin ürettiği NAKLİYE VE SAVAŞ HELİKOPTERİ ile SAVAŞ UÇAĞI PROTOTİPİNİ ” görücüye” çıkardı).

– Türkiye ekonomik durumu ile ÇOK BÜYÜK BİR PAZARDIR. ABD, bu pazardan; İngiltere, Fransa, Almanya, Rusya Federasyonu ve-veya Çin’ e “daha fazla pay” KAPTIRMAK İSTEMEZ..

Nitekim İki Ülke; Ticari hacmin yetmiş beş dolara çıkarılmasını planladılar, yüz elli milyar dolara ulaştırılmasını kararlaştırdılar.

ANCAK ABD – Türkiye “bilek güreşinde” Türkiye’nin elini güçlendiren yukarıda sıraladığımız etkenlere bakıp, ABD’nin; Türkiye ile ilgili isteklerinden vazgeçtiğini düşünmek HATA OLUR.

BU CÜMLEYİ YAZMAMIN NEDENİ;

Türkiye’deki bazı haber kanallarının bugün sürekli “zafer (!)” yorumları yapan yayınları.

Elbette ABD’de G- 20 görüşmesi öncesi Türkiye ile ilgili hazırlıklar yaptı;

– Yüzyılın anlaşması dediği İsrail – Filistin konusundaki anlaşma metni.

– Mısır – Türkiye ilişkilerinin düzeltilmesi çabalarını engellemesi.

– Yunanistan’a S- 300 füzelerini ÜCRETSİZ vermesi.

– Yunanistan- Dedeağaç’a yerleştirilen bin dörtyüz ABD askeri.

– Doğu Akdeniz’de ( deniz dibinde bulunan çok zengin doğalgaz ve petrol yatakları ile ilgili) Türkiye’ye karşı İsrail, Mısır, Yunanistan’la işbirliği.

– K. Irak’ta kurulan ABD üssü.

– PKK-PYD’ye verilen binlerce tır silah.

– Yirmi bin pyd’linin askeri eğitiminin ABD’lerce tamamlanması, ikinci yirmi bin pyd’li eğitimine başlanacağının ilanı.

– Doğu Akdeniz’de ” İsrail ve Mısır’la işbirliği”.

– Bütün bunların içinde Türkiye bakımından en önemli İKİ TEHDİT:

I. Türkiye bankacılık sektöründe yabancı oranı yüzde kırk dokuz…

II. Türkiye’de borsanın yüzde seksen civarı işlem hacmine yabancıların sahip olması…

( Bu iki madde “Milli Ekonomi İlkesi’nin ne kadar önemli, stratejik olduğunun ispatıdır).

– Suriye tarafından Türk gözlem noktalarına saldırıların artması ( Türkiye bu konuda Rusya ile görüşüyor. Ancak B. Esad bu fırsatı değerlendirmeye çalışıyor).

– Doğu Karadeniz, Dğu, Güneydoğu’da görülen terörist hareketliliği. Nitekim TSK hem yurt içi, hem de K. Irak’ta askeri operasyonları sürekli hale getirdi.

Sonuçta;

İki devlette; Karşılıklı olarak VER- VER çizgisinde buluşacaktır.

Bu çizgi iki taraf bakımından da ne zafer, ne de yenilgidir.

Bu nedenle Türkiye’deki Hükümeti destekleyen basının ” zafer” propagandasını da, Muhalif basının ” başarısızlık mesajları” veren yayınlarını da CİDDİYE ALMAYA GEREK YOKTUR.

Zaten VER- VER anlayışında zafer veya yenilgi DEĞİL, Karşılıklı çıkar dengesi vardır.

Saygılarımla.

Erdoğan – Trump G- 20 Görüşmesi ve Perde Arkasından Verilen Mesajlar

Bir cevap yazın